YABANCI GALERİLERLE ÇALIŞAN 10 YERLİ SANATÇI —– ALINTIDIR

YABANCI  GALERİLERLE ÇALIŞAN 10 YERLİ SANATÇI

Son yıllarda yabancı galeriler tarafından temsil edilen sanatçılarımızın sayısı oldukça arttı.

Bu sanatçılardan bir kısmı yurt dışında daha kolay tanınmak için bir kısmı da Türkiye’deki galerilerle çalışmak yerine uluslararası galerilerle çalışmayı yeğlediği için bu seçimi yapıyor.

Bakalım kimler hangi galerilerle nasıl çalışıyor…

 

Yabancı Galerilerle Çalışan 10 Yerli Sanatçı
 
 

Taner Ceylan – Paul Kasmin Gallery

 

Hiperrealist diliyle dikkat çeken Taner Ceylan son birkaç yıldır New York’taki Paul Kasmin Gallery ile birlikte çalışıyor.

Sanatçının son sergisi olan “We Must Now Say Goodbye” da ekim ayında Paul Kasmin Gallery’de gerçekleşmişti.

Geçmişte Galerist ile çalışan Ceylan, kendisine yabancı bir galeri ile çalışmanın nasıl etkileri olduğunu sorduğumuzda sorumuzu şöyle cevaplamıştı:

“Benim için Londra ya da New York’taki portfolyosunda 80 tane sanatçı olan bir galeriden öte sanatçısıyla yakından ilgilenecek bir galeri olması daha önemliydi.

Dolayısıyla sanatçısıyla birebir teması olan bir galericiyle çalışmanın resimlerim ve sanat hayatım için en sağlıklısı olacağını düşündüm.

Bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu şimdi daha net anlıyorum. Uluslararası görünürlük, yeni projeler, aklınızdan geçen her türlü sergi ve gösterim için Türkiye’nin dışında olmanız, en azından dışarıyla bağlantınız olması gerekiyor.

Paul Kasmin ekibi sanatım adına hayal ettiğim şeylerin gerçekleşmesi için benimle birlikte bir emek harcıyor, adım adım ilerliyoruz.”   Taner Ceylan - Ingres 90x121 cm, tuval üzerine yağlıboya, 2015 Princess Broglie -oil on canvas, 40 x 30 cm,  2015     Taner Ceylan, photo: Cihan Öncü Taner Ceylan  

 
 

Ahmet Güneştekin – Marlborough Gallery 

Resmin küçük yaşlardan beri tutkusu olduğunu söyleyen Ahmet Güneştekin, geleneçi tarzdaki resimleri, ışık, gölge, perspektif ve kaba fırça darbeleriyle kendi özgün tarzını yakalamış bir sanatçı.

Sanatsal üretimini Anadolu, Mezopotamya ve Yunan kültürleriyle besleyerek var eden sanatçının iki heykel ve altı resimden oluşan “Million Taşı” isimli sergisi, 56’ıncı Venedik Bienali’yle eş zamanlı olarak La Pietà’da sergilenmişti.

Sanatçı çalışmalarına New York’tan Marlborough Gallery birlikteliğiyle devam ediyor.Lady Lilith ile Buluşma, 2015, Tuval Üzerine Metal Giydirme, 280 x 390 x 15 cm Kutsal Yüzleşme 1, 2012, Karışık Malzeme, 300 x 300 x 25 cm Milion Taşı, 2015, siyah mermer, 375 cm kaide dahil, kaide 30 x 190 x 165 cm  

Lady Lilith ile Buluşma, 2015, Tuval Üzerine Metal Giydirme, 280 x 390 x 15 cm
 

Ayşe Erkmen – Galerie Barbara Weiss

Berlin ve İstanbul arası yaşamını sürdürüp üretimde bulunan Ayşe Erkmen ise Galerie Barbara Weiss ile çalışıyor.

54. Venedik Bienali’nde “Plan B” yerleştirmesi ile Türkiye’yi temsil eden sanatçı, yurt dışında birçok sergiye katılıyor.

Erkmen son olarak Ann Veronica Janssens ile birlikte S.M.A.K.’da yer aldı.Wesenszug, 1969-2013, Plexiglass, wood tre Colori, 2011, Murano glass, Ø 50 cm Ayşe Erkmen 

Wesenszug, 1969-2013, Plexiglass, wood

 

Canan Tolon – Anglim Gilbert Gallery

Canan Tolon’un 1984’te Berkeley’de açılan ilk kişisel sergisinin ardından eserleri, aralarında Ankara, İstanbul, New York, Chicago, San Francisco ve Paris’in de bulunduğu pek çok merkezde izlendi.

Çalışmalarına Kaliforniya’da devam eden sanatçı, süreklilik, sentez, kombinasyon gibi kavramları ele alıyor.

“Ağır” isimli sergisiyle nisan-mayıs ayında Galeri Nev İstanbul’da yer alan Canan Tolon, sanatçıları arasında Louise Bourgeois gibi isimlerin de yer aldığı San Franciscolu Anglim Gilbert Gallery tarafından temsil ediliyor. 

 

Untitled 1, 2009oil on canvas60" x 45"(detail)Not Available Reflex 22, 2011Oil on panel16" x 16" Canan Tolon 

Untitled 1, 2009oil on canvas60″ x 45″(detail)Not Available
 

Hale Tenger – Green Art Gallery

1960, Izmir doğumlu olan Hale Tenger İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Sosyal, politik, felsefi meseleleri ve toplumu konu alan sanatçı, eserlerinde alışılmadık malzemelere, heykel, ses ve videoya sıkça yer veriyor.

Tenger, şu anda Dubai’den Green Art Gallery tarafından temsil ediliyor.

 

Hale Tenger’in "Yıldızlarda Dans" (2013) videosundan bir kareSanatçı, Galeri Nev ile Tüten ve Agah Uğur Koleksiyonu’nun izniyle Hale Tenger  

Hale Tenger’in “Yıldızlarda Dans” (2013) videosundan bir kareSanatçı, Galeri Nev ile Tüten ve Agah Uğur Koleksiyonu’nun izniyle
 

Nevin Aladağ – Wentrup Gallery

Yaşamına ve çalışmalarına Berlin’de devam eden Nevin Aladağ’ın yerleştirme, video ve performansları birçok uluslararası müze ve bienalde gösterildi.

Son olarak “Sights and Sounds: Turkey” isimli sergiyle Jewish Musuem’da yer alan sanatçı Berlinden Wentrup Gallery ile çalışıyor."Paravent / Social Fabric #3", 2013detail "Makramé", 2011Wire cable120 x 65 cm  Nevin Aladağ 

“Paravent / Social Fabric #3”, 2013detail
 

Nilbar Güreş – Galerie Martin Janda 

Viyana ve İstanbul’da yaşayıp üretimine devam eden Nilbar Güreş,  Viyanalı galeri Galerie Martin Janda ile çalışıyor.

Görüntü üretimi, performatif bir yaklaşım ve kültürel gözlem üzerine kurulu olan sanatçının işleri toplumsal cinsiyetin, kavramsal mekan kurgusunun ve hikayeci sahnelemenin arasında şekillenerek, fotoğraf, kolaj, desen ve video gibi formlara dönüşüyor.

 

Promising Hands, 2014Metallkonstruktion, Fasern, Freundschaftsring aus Bambus, Wolle Rose of Sapatão, 2014Draht, Bänder, Modelliermasse, einzelner Männerschuh Größe 41, Keramik, Spitzenarbeit Nilbar Güreş 

Promising Hands, 2014Metallkonstruktion, Fasern, Freundschaftsring aus Bambus, Wolle
 

Ramazan Bayrakoğlu – Galerie Lelong

Film kareleri, gazeteler ve dergilerden gözüne çarpan, dikkatini çeken fotoğrafları yepyeni bir sanat diliyle tekrar dönüştüren Ramazan Bayrakoğlu, Paris’teki Galerie Lelong tarafından temsil ediliyor.

Sanatçıyla gerçekleştirdiğimiz röportajda Paris’te bir galeriyle çalışmak ile İstanbul’da bir galeri ile çalışmak arasında ne gibi farklar olduğunu sormuştuk.

Kendisi sorumuzu şu sözlerle cevapladı: “Çok net bir ifadeyle söylersem Türkiye’den farklı olarak sanatçıyı galeriye para kazandıran sözleşmeli bir işçi gibi görmüyorlar.

Kişisel olarak bu deneyimimden fazlasıyla memnunum.”Boiling Blood I 2015 I Industrial acrylic on plexiglas I 173 x 240 cm Elfin I 2015 I Embroidery on canvas I 165 x 250 cm Sena II I 2015 I Industrial acrylic on plexiglas I 167 x 240 cm Ramazan Bayrakoğlu 

Boiling Blood I 2015 I Industrial acrylic on plexiglas I 173 x 240 cm
 

Sarkis – Galeri Nathalie Obadia

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi, Türkiye Pavyonu’nda Respiro başlıklı yerleştirmesi yer alan Sarkis, yurt dışında en çok ismi geçen sanatçılardan biri.

Sanatçı Paris’ten Galeri Nathalie Obadia ile birlikte çalışıyor.

 

Respiro Respiro Sarkis 

Respiro
 

:mentalKLINIK – Louise Alexander Gallery

Yasemin Baydar (1972, İstanbul) ve Birol Demir’den (1967, Ankara) oluşan sanat ikilisi :mentalKLINIK, transdisipliner dille hissiyatı arttırılmış bir gerçeklik sunarak yeni bir diyalog kuruyor.

Başlangıcından bugüne ele aldığı konu, onu sunma biçimi ya da malzeme seçimiyle alışılmış / bakılmış / tüketilmiş olanın ardındaki boşluğu temeline oturtan bir pratiği baz alan :mentalKLINIK, Londra’dan Louise Alexander Gallery tarafından temsil ediliyor.

2015 yazında İtalya’nın Sardunya adasında yer alan Porto Cervo’daki galeride bir sergileri gerçekleşmişti.

mentalKLINIK-AreYouHappyEnough mentalklinik-installation-view-bittersweat-video-airless-profile mentalklinik-airless-darkmatters-lasermentalKLINIK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s