TÜRK KİMDİR? ————————— ALINTIDIR

 

TÜRK KİMDİR?

 

 

Türk, Tarihi başlatan Kültürün sahibidir
Türk, Evrende İLK’leri yapmış kişidir.
Türk Uygarlığı, ÖGÜL-UQUS denen – kafataslarının ölçüsü değil içinin değeri olan – ileri seviyede düşünce sahibi Ön-Türk kişilerinin tarihi başlattıkları ilk uygarlıktır.

ÖN-ATALARIMIZ, ÖN-TÜRK KİŞİLERİ

 

Orta Asya’da tarih öncesi, Orta Asya kişisinin (henüz Ön-Türk değil) kayalara yaptıkları yüz binlerce resimlerden esinlenerek DÜŞÜNCEYİ TAŞA URMAYI akıl edip YAZIYI icat etmişler, evrende ilk kez OKULLAR açmışlar, ÏB-İS BOLIQ’ları, tarihte ilk ÜNİVERSİTELERİ kurmuşlar.

Dilleri, imek/olmak fiiliyle, kökeni şimdiye kadar bulunamamış ve kuramsal seviyede kalmış olan HİNT-AVRUPA DİLLERİNİN BELKEMİĞİNİ oluşturarak onun terk edilmesi (*) gereğini ortaya yazılı belgelerle çıkarmış ve de İLK DİL olma şerefine sahip olmuş, ÏSIZ OYIBIZ QUL’lar, rahipler, BUĞUN TUR’larda, rahipler meclislerinde, TANRI’dan geliş, O’na dönüş konuları ve varlık-yokluk tartışmaları ile FELSEFE’nin çekirdeğini oluşturmuşlar.

ASTRO-FİZİĞİN yolunu açmışlar ve her şeyin üstünde TEK TANRI kavramını KURAMSALLAŞTIRMIŞLAR,

GÖK KÜLTÜ – ATEŞ KÜLTÜ onlara ÖLÜMDEN SONRA VÜCUDUN ATEŞE VERİLMESİ (İncinération) ÖLÜMDEN SONRA YAŞAM (réincarnation – reenkarnasyon) kavram ve uygulamasını vermiş, kişiler arasında RENK-CİNS ayırımını düşünmemişler, bu yolla SEÇİM – DEMOKRASİ kavramlarına sahip olmuşlar.

Ateş Kültü gereği, TİYATRO ve MÜZİĞE ilk adımlarını atmışlar, KAYALARA, MAĞARALARA yaptıkları resimler ve yontu san’atının ilk örneklerini olan DİKİLİ TAŞLARLA evrensel sanat tarihine en büyük adımları atmışlar.

Tarihte İLK kere ORDU teşkilâtını kurmuşlar, komutanlar arasından İLK TARİHÇİLERİ vermişler, YERLEŞİK UYGARLIK sahibi olarak, İlk KENTLERİ kurmuşlar, ilk coğrafi adları kullanmışlar.

İleri seviyede düşünce sahibi olmanın verdiği imkânlarla daha, aşiret döneminde DEVLET OTORİTESİ seviyesine erişmişler (**)

Tarihteki İLK SİYASAL KURULUŞLARI gerçekleştirmişlerdir.

Buzul dönemi, su baskınları ve en son kuraklık nedenleriyle, Beş Kıtaya yayılmışlar, yazı sahibi GÖÇMENLER (göçebe değil) olarak gittikleri yerlerin DİP KÜLTÜRÜNÜ teşkil etmişler onları, yazılarının içerikleriyle IŞIKLANDIRMIŞLAR, EVRENSEL UYGARLIKLARIN KÖKENİNİ OLUŞTURMUŞLARDIR.

İşte, ZAMAN VE MEKÂNDA, BİLİNMEYEN, YA DA BİLİNMEK İSTENMEYEN, TARİH VE KÜLTÜRÜNÜ İNKÂR ETMESİ BEKLENEN, İNSANLIK DIŞINA İTİLMESİ İÇİN ULUSLARASI ÇABA SARFEDİLEN TÜRK, BUDUR.

Atalarımız ne demişler:
GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ, SIVAYAMAZLAR, SIVATTIRMAYIZ!

* CNRS, Eylül 2000 bülten.no.386-s.8

** D.Riba, grav.rup.v.Camonica,Fr.Empier,1984 – V.Correo, Doss.Archeologie, 198 /1994

 

Haluk TARCAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s