DÜNYAYI DOLAŞIP GELEN SÖZCÜKLERİMİZ ——————– ALINTIDIR

DÜNYAYI DOLAŞIP GELEN SÖZCÜKLERİMİZ

 

Türkçe’mizin gelişimi ve sözcüklerimizin kökenleri ile ilgili yapılan tüm araştırmalarda başvurulan ana kaynak Kaşgarlı Mahmut’un Araplara Türkçeyi öğretmek için yazdığı Divanı Lügatit Türk’tür.

Bu yapıttaki toplam Türkçe sözcük sayısı 7.500 dolayındadır.

Diğer önemli kaynaklarımız arasında Orhun Yazıtlarını ve Çin kaynakları başta olmak üzere diğer ülkelerin tarihlerinden elde edilen bilgileri sayabiliriz.

Günümüzde ise Türkçe’mizde TDK verilerine göre 104.000 dolayında sözcüğümüz vardır ve bunların %14-15’i yabancı kökenlidir.

Bu veriler şunu açıkça ortaya koyuyor:
Kaynakların yetersizliği ve kesin bulgulara ulaşamamamız nedeniyle aslında Türkçe olan binlerce sözcüğümüz (yabancı dilciler ve tarihçilerce) Soğdca, Farsça, Çince, Rusça, Moğolca, Ermenice, Rumca, Sümerce, Latince ve Arapça sayılmış olabilir!


Üç kıtaya yayılan Türk boylarının oraların dillerini pek etkilemediği ancak ne hikmetse hep onların dillerinden etkilendiği ve Türkçemizin sürekli sözcük ödünç alan bir dil olduğu varsayılmıştır.
Bu, Türk diline ve Türk tarihine hakarettir!


Bu, Türk uygarlığını önemsiz, değersiz ve çapsız sanmak ve saymaktır!
Atatürk Dil-Tarih kurumları ile bu alandaki eğitim kurumlarını bu nedenle çok önemsemişti ancak onun aramızdan ayrılışından sonra Türk de unutuldu Türkçe de…

Bugün bize Farsça, Arapça, Soğdca, Moğolca, Çince bg. diye yutturulan nice sözcük aslında dünyayı dolaşıp gelmiş olan kendi öz sözcüklerimiz olabilir.

Dil-Tarih çalışmaları işte bu nedenle sonsuz bir değer taşımaktadır.

Bu konu partiler üstü ulusal bir anlayış ile ele alınmalı, derin bilgisi ile bizlere ışık tutabilecek bilim insanlarımıza maddi-manevi her türlü destek verilerek araştırma yapmaları sağlanmalı ve bu yöndeki kazıbilimsel (arkeolojik) çalışmalara hız verilerek dil ile ilgili konularda bilimsel derinlik, yenilik ve kaynak bolluğu sağlanmalıdır.

 


Suat Özer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s